اقامتگاه بوم گردی

بوم گردی فقط برای اقامت نیست! برای درک بهتر این جمله، با شیدرخ تراول همراه شوید و مطالب زیر را برای انتخابی واقعی و شایسته مطالعه کنید.

قبل از معرفی اقامتگاه بوم گردی، به چند سوال جواب دهید. آیا مشتاق به اقامت در یک روستای قدیمی با مردم بومی و خوراک های سنتی هستید؟ آیا فضایی به دور از زندگی مدرن و شهری را تجربه کرده اید؟ آیا عاشق تجربه کردن و آشنا شدن با قدیمی ترین سنت های باستانی هستید؟

شرکت گردشگری شیدرخ فراز پارسیان سیر، با معرفی اقامتگاه بوم گردی، آماده ارائه مشاوره و رزرو اقامت گاه برای شما، دوستداران سفر که به دنبال ماجراجویی، تنوع، کشف ندیده ها و تجربه طعم بکر خوراک های سنتی هستید، می باشد. ما برای شما لیست بوم گردی های طرف قرارداد با شیدرخ را جمع آوری کردیم تا به شما کمک کنیم انتخاب درست و راحتی داشته باشید. نکته جالب این است که با رزرو از سایت شیدرخ، از تخفیف و دیگر مزایای اقامت در این بوم گردی ها بهره مند می شوید.

 

تماس با کارشناسان شیدرخ     

 

کشور ایران یکی از محدود کشورهایی است که با داشتن اقلیم های گوناگون، در بردارنده آداب و رسوم کهن، غذاهای متنوع و فراوان سنتی ارگانیک با پیشینه کهن و لباسهای سنتی است که همه ریشه در باورهای این مردمان دارند و هنوز هم در گوشه و کنار این سرزمین حفظ شده اند. در جای جای ایران، هنوز هم روستاهایی دیده می شوند که با حفظ تمام نمادهای نوستالژیک و کهن، حسی پر از آرامش را در خود جای داده اند. ایران جزء چند کشور دارنده بهترین بوم گردی ها در جهان است. همچنین معماری هایی که با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه جغرافیای شکل گرفته و با طبیعت سازگار است و بسیاری از ندیده ها و نشنیدها که باید دید و تجربه کرد... اما مطمئنا خواندن در مورد آنها هم پر از لذت است. کشور ایران توانسته یکی از بهترین مقاصد گردشگری توریست ها باشد. استان ها و شهرهایی که در ایران، دارای تعداد بیشتری بوم گردی هستند شامل: استان فارس، شیراز، یزد، اصفهان، لرستان، مازندران، شهرهای کویری ایران، استان گیلان، چابهار، سمنان، بوشهر و استان گلستان می شود. باید گفت که این شهرها، فقط نمونه هایی هستند که بیشترین تعداد بوم گردی را دارند وگرنه در تمام شهرهای ایران بوم گردی وجود دارد. مهم ترین اصل، انتخاب درست برای لذت داشتن سفری پر از تجربیات خوب است.

 

بوم گردی چیست ؟

در سالهای اخیر، اقامت دربوم گردی به یکی از پر طرفدارترین اسکان ها برای توریست ها و گردشگران مشتاق سفر به ایران تبدیل شده است. این بوم گردی ها، با حفظ تمام استانداردهای سازگار با محیط زیست، با هدف کمک و احیای بیشتر منابع طبیعی و فرهنگ مردمان این مناطق و همچنین ایجاد اشتغال برای مردم بومی ساخته و بهره برداری شده اند.

بوم گردی که آمیخته با طبیعت، سنت و فرهنگ بومی است به خانه های روستایی و مناطقی گفته میشود که هنوز شکل سنتی خود را حفظ کرده اند. این اقامتگاه ها که یکی از جذابترین انواع اقامت در ایران بزرگ است، برای آن دسته از گردشگرانی به وجود آمده که عاشق لمس واقعی سفر در دل طبیعت و آشنا شدن با فرهنگ و رسوم مردم بومی یک منطقه هستند. شاید بدانید که اقامت در هتل ها معمولا شبیه به هم و دقیقا یادآور زندگی مدرن هستند. اما بدون شک بوم گردی ها می توانند بهترین انتخاب برای دور شدن از زندگی شهری باشند.

 

 تور روزانه شیدرخ

 

خصوصیات و ویژگی بوم گردی 

شما با اقامت در بوم گردی، از نزدیک با یک زندگی سنتی و قدیمی که با مهمان نوازی مردم بومی همراه است روبرو میشوید. به طوریکه شما جزئی از یک خانواده سنتی میشوید که خود اوج لذت را به همراه دارد! باید تجربه کرد تا بدانیم میشود لحظاتی هم از دنیای مدرنیته و همچنین فضای تکراری شهری، شلوغی، بی تفاوتی افراد، دود ماشین ها و صداهای آزار دهنده شهر دور شد تا بتوان به روح و جسم استراحت داد. لذت نشستن در کنار ساحل یک روستا، دیدن منظره دوشیدن شیر گاو روستایی، نوشیدن آب گوارای چشمه یک روستا، استشمام بوی نان محلی و ... همه میتواند در یک تور جذاب، شما را لحظاتی از یک زندگی تکراری شهری دور کند...

اقامت در بوم گردی، سفری است به گذشته! مثل حس رفتن به خانه مادربزرگ و پدربزرگ... سفری متفاوت برای سلیقه ای دیگر، سفر به سرزمین سنت و فرهنگ در کنار مردم شناسی و ...‌

در مدت اقامت، تماما زیبایی ها و ندیده هایی را می بینید و تجربه می کنید که شاید فقط در یک رمان یا داستان شنیده اید.

از مناظر درختان قدیمی و چینش درختان با مهندسی خود طبیعت گرفته تا سبک معماری خانه های قدیمی با مصالح طبیعی، نوع پلان معماری که با اندیشه راحتی ساخته شده و پنجره هایی که معمولا با رنگ سبز ساخته شده اند و نمادی از طبیعت و سرزندگی و امید است و رنگ آبی آسمان... همه و همه دست به دست هم داده اند تا آرامشی بی مانند را پدید آورند.

درب خانه ها معمولا با کنده کاری های زیبا اما ساده و با ذوق ساخته شده اند. چیدمان خانه ها که در کنار هم نشان همبستگی و همدلی مردم روستاست، همه تبدیل به یک هویت و نماد شده اند که گواه مردمانی خوش سلیقه است. در اکثر خانه های روستایی، از گل و کاه بعنوان ملات و همچنین در نمای ساختمان استفاده می شود که با رسیدن آب به آن، بوی گل آرامش بخش و عجیبی در فضا پخش می شود که فقط باید تجربه کرد.

این مردمان که وابسته به طبیعت هستند، زندگی خود را با طبیعت گره زده اند و برای بقا و حفظ این هدیه خداوند تلاش میکنند. طبیعت خود یک معمار حرفه ایست. انسان در طول هزاران سال با الگو گرفتن از همین طبیعت تمدن را شکل داد. با هم به حفظ طبیعت احترام بگذاریم.

چشم اندازی زیبا از منطقه اقامتگاه و مردمانی در حال تلاش برای ایجاد آرامش، بقا، شادی و عشق برای خود و خانواده ،که همه زنده و پر از روح زندگی است است، به شما هم جانی دوباره میبخشد، روح را صیقل می دهد و سفر شما را جاودانه میکند. (E.Khosravani)

یکی دیگر از تجربیات این تورهای بوم گردی، وجود فضایی آرام برای تمرکز ذهن و ورزش یوگا است. مناظر بکر و زیبایی که بسته به اقلیم محل اقامت، هر کدام از آنها می توانند متفاوت و منحصر به فرد باشند: کویری شگفت انگیز، کوهستانی با شکوه، جنگلی سرسبز، دشتی بی پایان، ساحل دریایی آرام بخش، چمنزار یا چراگاهی با حیوانات اهلی و... اما در بالای همه این زیبای ها، در روز و شب آسمانی شفاف و آبی دیده می شود برای رصد ستارگان کهکشان راه شیری که حتی بعضی از صور فلکی و ستارگان معروف، بدون تلسکوپ هم قابل رصد هستند.

 

تور به سلیقه شخصی

 

جدا از این همه لذت و شگفتی، شما میتوانید با دوربین خود، بهترین عکس ها و ویدئو ها را برای ماندگار کردن این تجربه ها تهیه کنید.

در کنار همه تجربیات اقامت، در اغلب مناطق بوم گردی کشور ایران، تفریحات محلی، جشن ها، جشنواره های فصلی و مراسمات سنتی نیز برگزار می شود. اما این همه ماجرا نبود! بازی های محلی، نشستن پای داستان زندگی افراد پیر بومی منطقه اقامت، عرق گیری گلها و دیگر تفریحات همچون شترسواری، اسب سواری، ماهیگیری، کشاورزی سنتی، تور دریایی در مناطق جنوبی ایران، کوهنوردی و تور جنگل در مناطق کوهستانی و... همه و همه در بومرگردی های شهرهای مختلف ایران! آیا این همه لذت را میتوان در یک کشور تصور کرد؟

وجود این همه شگفتی، سنت ها، تجربیات و عناصر زیبا در شکل گرفتن تمدن امروز ما اثر گذار بوده است. از نزدیک بازدید کردن بعضی از وسایل و امکانات، خود ویژگی اقامت در این بومگردی هاست چرا که در اکثر این اقامتگاه ها، موزه ای از ابزار و وسایل این مردمان وجود دارد که زمینه اختراعات در بخش کشاورزی و صنعت بوده است.

شیدرخ تراول همه این عناصر زیبا، ماندگار و باور نکردنی را برای اقامت شما در بهترین بوم گردی های شهرهای ایران تهیه و گردآوری کرده است. پس چنانچه علاقه مند به تجربه اقامتی آرام و پر از زیبایی و لذت هستید، کافیست با بخش رزرو و مشاوره ما تماس داشته باشید.

 

خوراک ها در بوم گردی

در یک بوم گردی، شما با طعم های جدید خوراکی هایی آشنا می شوید که شما را شگفت زده خواهند کرد. این یک بلوف بیزنسی یا تعریف نیست بلکه کشف لذت بخش برای شماست. باید تجربه کرد لذت خوردن غذاهایی که جدای از طعم خوبشان، عطر و بویی دارند که انسان را به خوردن بیشتر وا می دارند. واقعا وسوسه انگیز است این همه طعم گوناگون در کنار هم که قبلا تجربه اش را نداشته ایم.

در بوم گردی ها، اثری از فست فود و خوراک های رنگ و لعاب دار با طعم های مصنوعی که در منوی هتل های چند ستاره یافت میشود نیست! در آنجا شما همانند یکی از اعضای خانواده هستید و طبق روتین، وعده غذایی خود را میل می کنید.

شما برای اولین بار با طعم خوراک های مناطق بومگردی روبرو می شوید چرا که در تمام این غذاها، چاشنی های خاصی که از مواد ارگانیک همان منطقه یا روستا به دست آمده، استفاده میشود. پس لحظاتی از سفر خود را با طعم سلامتی تجربه کنیم. این خوراک ها شامل دسر های گیاهی، میوه، ترشی های ایرانی، دم نوش ها و وعده های غدایی می شوند که شما می توانید در بخش وبلاگ خوراک های ایرانی با آنها آشنا شوید.

این خوراک ها قدمتی زیاد به درازای تاریخ ایران بزرگ دارند. اینجا دیگر خبر از خوراک تکراری هتل ها نیست. همه مواد استفاده شده در این خوراکی ها از مزارع، کوه و دشت های اطراف جمع آوری میشوند که ارگانیک و با طعم واقعی طبیعت هستند.

 

تور گروهی شیدرخ

 

نکته جالب و هیجانی این است که از نزدیک با طرز پخت و تهیه خوراکی ها و مواد استفاده شده در آنها آشنا میشوید. هر چند شیدرخ تراول در بخش خوراک های ایرانی، انواع خوراک و دستور پخت آنها را برای شما کامل شرح داده اند اما تور اقامت در بوم گردی ها یک تجربه متفاوت به یاد ماندنی است.

جالب است بدانید که خوراکی ها در ظروف قدیمی و سنتی سرو می شوند که معمولا از جنس مس، سفال و چوب هستند و با طبیعت سازگاری دارند و برای بدن مضر نمی باشند. تجربه میل غذا در کنار مردمان محلی که با مهمان نوازی خود، به توریست عشق می ورزند، لذتی دو چندان دارد. با شیدرخ بهترین ها را تجربه کنید...

نکته ها: بعضی از خوراک ها فقط مخصوص آن منطقه هستند و در هیچ جای ایران و جهان یافت نمی شوند. بعضی دیگر مشترک ولی نوع پخت و طعم آنها متفاوت است. در این خوراک ها نوع چاشنی ، مهمترین عنصر برای طعم دهی به حساب می آیند. بعضی خوراک ها فصلی بوده و یا در جشن ها و آداب رو رسوم خاص یا برای پذیرایی از مهمان استفاده می شوند.

 

نوشیدنی ها

نوشیدنی ها امروزه جایگاه مهمی در وعده های غذایی ما دارند. آیا میدانید نوشیدنی های در دسترس ما دارای مواد مضر نگه دارنده شیمیایی هستند؟

پس مهمترین نکته درمورد نوشیدنی های موجود در شهرهای مدرن، مواد نگهدارنده ایست که برای نگهداری طولانی در فروشگاه ها، به آنها اضافه می شود. استفاده از این مواد، مدت زمان نگه داری را بالا میبرد اما برای بدن بسیار مضر است. مواد تشکیل دهنده اکثر نوشیدنی ها، شکر ها یا رقیق کننده های شیمایی است.

ولی جالب است بدانید نوشیدنی های موجود در بوم گردی های ایران انواع مختلفی دارند و گذشته از اینکه کاملا ارگانیک و بدون این مواد شیمیایی هستند، طعم واقعی و به یاد ماندنی هم دارند.

شما با نوشیدن بهترین شربت های محلی که از عرقیات گیاهان یا اسانس طبیعی گل ها و میوها گرفته شده اند و عطر و طعمی طبیعی دارند شاداب و سرحال می شوید گویی که جانی تازه از طبیعت می گیرید.

دم نوش ها یکی دیگر از نوشیدنی های لذت بخش موجود در بوم گردی ها هستند. دم نوش ها از گیاهان دارویی و معطر تهیه می شوند و سرشار از خواص دارویی هستند که ریشه در علم کهن طب پزشکی ایران باستان دارند و در کتاب "شفا"ی پزشک معروف ایران کهن "ابن سینا" هم موجود می باشد.

یکی از نوشیدنی های مشترک در بوم گردی ها "دوغ" است که از ماست چکیده ای به دست می آید که از شیر حیوانات محلی و بومی تهیه شده. دوغ با گیاهان خوشبویی مثل نعنای محلی ترکیب می شود و طعمی جادویی را برای شما جاودانه میکند.

 

تور بانوان شیدرخ

 

نان ها

شاید جالب باشد بدانید نان یکی از اجزای جدا نشدنی از سفره ایرانیان هست. نان یکی از قدیمی‌ترین خوراک هایی است که انسان آن را تهیه کرده‌ است. تاریخچه نان به اواخر عصر حجر بر می‌گردد. آن زمان بود که انسان برای اولین بار با آسیاب کردن دانه غلات، آرد تهیه کرد و با آب مخلوط کرد و سپس خمیر به دست آمده را پخت. شاید بهترین طعم غلات برای انسانها آرد گندم بود.

شما در بوم گردی ها بسته به منطقه و اقلیم، لذت و تجارب جالبی از روش های مختلف پخت نان های سنتی خوش عطر و طعمی را که با آردی بدون افزدونی پخته شده تجربه می کنید. کار پخت نان با زنان هست. این مهارت قبل از ازدواج، توسط مادران به دختران برای بقا در طبیعت و خود کفایی آموزش داده می شود چون اینجا خبری از یک فروشگاه نان نیست. نکته قابل ذکر این است که نان به اندازه استفاده پخت می شود و همیشه نان تازه و داغ در دسترس است که این خود باعث صرفه جویی در مصرف نان می شود.

در بعضی از مناطق، می توان نان را بخاطر طعم و خوشمزگی در پخت و داشتن مواد افزودنی گیاهی و ادویه جات، به جای یک وعده غذایی میل کرد. آرد بعضی نان ها را با ادویه جات خوش طعمی مخلوط کرده و بجای آب هم برای خمیر کردن از شیر استفاده می کنند که حاصل این کارها، طعمی باورنکردنی است که در بخش مجله گردشگری شیدرخ، در قسمت خوراک ها آن را شرح دادیم. پخت نان معمولا در بوم گردی ها در تنورهایی که به شکل یک حفره در زمین است یا در روی تابه های مخصوص انجام می شود. معمولا تازگی نان را از عطر و بو و ترد بودن آن تشخیص میدهند‌.

شما در سه وعده صبحانه، نهار و شام نان را در سفره غذا می بینید. پس تعجب نکنید چرا که نان در خانواده های روستایی نمادی از برکت بوده و بسیار قابل احترام می باشد.

 

سیستم گرمایشی و سرمایشی

ما همه جوانب امکانات رفاهی برای اقامت در یک بوم گردی را برای شما درنظر گرفته و وظیفه خود می دانیم که اطلاعات شفافی را در اختیار شما بگذاریم. در بوم گردی ها سیستم گرمایشی معمولا به شکل سنتی شامل اجاق هیزمی،کرسی و بخاری نفتی است. در تعداد کمی از اقامتگاه هایی که در نزدیکی شهر قرار دارند، از سیستم بخاری برقی یا مدرن هم استفاده می شود که البته نوع سیستم ها متفاوت است.

باید گفت که در اقامتگاهای سنتی با اجاق هیزمی، شما میتوانید از نوشیدن چای ذغالی و سیب زمینی پخته شده در آتش لذت ببرید. در این بوم گردی ها ما معنی زندگی واقعی را درک میکنیم...

سیستم سرمایشی در بوم گردی های ایران بسته به اقلیم های جغرافیای و آب هوای هر منطقه متفاوت است. در بعضی از این بوم گردی ها از بادگیرهای خشتی، پنکه سقفی یا زمینی استفاده میشود. قابل ذکر است که در مناطقی از ایران از جمله در جنوب کشور، از کولر گازی هم استفاده میشود زیرا در فصول گرم دمای هوا افزایش می باید. شیدرخ تراول، بنا بر تجربه خود بهترین انتخاب را به شما پیشنهاد می دهد!

فراموش نکنیم در این اقامت گاه ها، ما به گذشته سفر خواهیم کرد پس باید آماده روبرو شدن با زندگی سنتی و پر از هیجان باشیم...

 

ساختار معماری و دکوراسیون

ساختار و معماری بوم گردی ها مطابق با اقلیم آن منطقه ساخته شده و در همه جای ایران دارای تفاوت هایی است. شما در شمال ایران که باران زیاد می بارد، سقف های شیب دار را می بینید ولی در مرکز ایران که کویری است، از بادگیر برای خنک کردن فضای خانه و از خشت که دمای هوا را کاهش میدهد استفاده شده است. در جنوب ایران هم خانه ها در جهت باد ساخته شده اند و از گل در بنا برای خنک کردن خانه ها استفاده شده است. همچنین در مناطق کوهستانی، خانه هایی با سقف کوتاه و رو به آفتاب را می توان تجربه کرد. در بعضی از این بوم گردی ها تلفیق آهن با چوب، خشت و رنگ های طبیعی گواه سلیقه مردمانی است که خالق یک اثر بیاد ماندنی و هنری شده اند.

جدای از نمای بیرونی خانه های بوم گردی که پر از زیبای و اصالت قدیمی بودن است، نمای داخلی این خانه ها هم از درب وردی گرفته تا فضای داخل، پر از عناصر قدیمی و زیبای سنتی است که نشانی از فرهنگ و تاریخ آن منطقه و مردم می باشد. دکوراسیون داخلی این خانه ها شامل پنجره های زیبا، چیدمان گلدان ها با گلهای وحشی، صنایع دستی، طاقچه هایی برای جای دکور، کرسی که سیستم سنتی گرمایشی است، پرده های زیبا با نقوش سنتی و عناصر زیبایی که همه نشان از فرهنگ و سنن آن منطقه بومیست. باید تجربه کرد تمام این زیبای ها را... با شیدرخ تراول همسفر شوید.

 

میزبانان بوم گردی ها

جدای از این همه لذت، زیبایی و تجربه های گوناگون که برای گردشگران فراهم می شود، باید توجه کرد که همه این عناصر ساخته و پرداخته همین افراد بومی و میزبان است چرا که برگرفته از هنر، اصالت، ذوق و سلیقه این مردمان می باشد که پیوندی جدا نشدنی با پیشینه فرهنگی خود دارند. پیشینه ای که از نیاکان خود به ارث بردند ولی در طول زمان، برای سازگاری با دنیای امروز، اندکی تغییر کرده اند. برای صلح در جهان امروز، پاس بداریم فرهنگ هر ملت را...! با هم لبخند بزنیم. (E.Khosravani)

نکته: شرکت گردشگری شیدرخ فراز پارسیان سیر در راستای انتخاب بهترین بوم گردی برای اقامت شما عزیزان، مفتخر است از بوم گردی هایی استفاده کند که میزبان و مسئول آنان، زنان سرپرست خانواده هستند. در واقع برای کمک به اشتغال این قشر زحمت کش که بار مسئولیت یک خانواده را دارند یا افرادی که طرفدار محیط زیست هستند و در حفظ زیست بوم منطقه خود تلاش می کنند، همچنین افرادی که دارای رفتاری مناسب برای خدمت رساندن و ارتباط با گردشگران در جهت پیشرفت این صنعت گردشگری با شعار "با هم لبخند بزنیم" هستند. شیدرخ فقط به بیزنس مالی فکر نمی کند.

میزبانان بومگردی ها مردمی مهمان نواز، بی ریا و ساده زیست هستند. جالب این است که این مردم بومی با لباس محلی خود به پیشواز شما می آیند و آنچه در توان دارند را برای اقامت راحت، ایمن و به یاد ماندنی برای شما فراهم می کنند. افراد بومی با حوصله و لبخند، آماده ارائه بهترین خدمات و پاسخگویی به سوالات شما هستند. از آنجا که شما برای رفع نیازتان، با آنها به صورت مستقیم و رو در رو ارتباط دارید، در واقع نوعی تقابل فرهنگی با جامعه میزبان پیدا می کنید که ایجاد صمیمت گرم و دلنشینی می کند. در دنیای مدرنیته، که افراد در کار و دغدغه های زندگی شهری غرق شده اند، مهمانی در خانه های این افراد با محبت، خود تجربه ای گرانبها هست...

 

تور انفرادی شیدرخ

 

خدمات رفاهی و بهداشتی

بهداشت شخصی در ایران پیشینه ای بسیار کهن دارد. معمولا شما در تور ایرانگردی، با حمام های باستانی زیادی آشنا می شوید و همچنین با آداب و رسوم پاکی و آراستگی که همه ریشه در پیشینه مردمان این سرزمین دارد...

بهداشت در ایران جزء مهمترین اصول شخصیت فردی به حساب می رود. ایرانیان از دیرباز نظافت را رعایت می کردند. به منظور آگاهی و اطلاع درباره این موضوع می توان به کتب نویسندگان باستان رجوع کرد. نویسندگانی همچون هردوت،کتزیاس پزشک دربار هخامنشیان و...

این عادت نیکو، در مذهب ایرانیان و فرهنگ غنی این سرزمین بسیار تاکید شده است. حمام و توالت یک خانه بوم گردی، باید بهداشتی و تمیز باشد. همچنین دفع فاضلاب و گنداب این اقامتگاها که تاسیس همگی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی است باید با استاندارد مدیریت شود.

در بوم گردی ها شاید اتاق مستر، با سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی کمتر دیده شود و بیشتر مواقع به صورت مشترک است زیرا همانطور که قبلا گفتیم با اقامت در یک خانه بوم گردی، ما جزئی از افراد خانواده می شویم. نکته مهمی که باید آن را بدانید این است که اصلا جای نگران نیست زیرا این بوم گردی ها، از طرف سازمان مربوطه مورد بازرسی قرار می گیرند و سرویس بهداشتی و حمام آنها، کاملا مطابق با استاندارد و قوانین بهداشتی ساخته شده اند.

شاید یکی از دلایل زیاد نبودن تعداد سرویس بهداشتی، حفظ معماری و دکوراسیون خانه های سنتی باشد چون بوم گردی، هتل یا مهمانپذیر نیست. آنها دارای پلان سنتی منطبق با محیط و ساختار قدیمی خود هستند که باید این ساختار حفظ شود. فراموش نکنیم که ما وارد یک خانه قدیمی می شویم با چند اتاق برای اقامت شما گردشگران. پس باید پذیرفت که لذت این تجربه، اقامت در این شرایط جالب است. در آنجا شاید بعضی از امکانات را نبینیم مثلا خشکشویی که در بوم گردی ها معمولا یا با آفتاب کردن لباس ها انجام میشود که شیوه ای سنتی است یا با قرار دادن لباس ها در کنار شومینه. در مورد محل خواب باید گفت که اکثر این بوم گردی ها کف خواب هستند ولی نگران نباشید زیرا در روستاهای ایران، سرویس کف خواب شامل پتویی است که با پر مرغ یا پنبه درست میشود و گرمای خاص خود را دارد. تشک آن هم با پنبه و الیاف گیاهی ساخته می شود که بسیار راحت بوده و خواب خوبی را به شما هدیه می کند. قابل ذکر است بعضی از بوم گردی ها دارای تخت می باشند.

در رابطه با آب آشامیدنی، شایان ذکر است که خیلی از روستاهای ایران، دارای آب استاندارد لوله کشی هستند که معمولا آبی تمیز و بهداشتی می باشند. قبلا اشاره شد که هر بوم گردی در ایران داری مجوز گردشگری است و قبل از شروع ساخت، باید این استانداردها را رعایت کنند. در بعضی مناطق هم آب چشمه یا قنات استفاده می شود که آبی تمیز و قابل شرب است. آب یکی از عناصر چهارگانه در ایران باستان بوده که مظهر پاکی و تهطیر کننده نا پاکی است پس حفظ و نگه داری آب از ناپاکی، مثل عبادت یا خدمت رسانی به مردم می ماند و دارای احترام می باشد.

سیستم روشنایی در شب و وسایل الکتریکی این بوم گردی ها، در بیشتر مناطق از برق می باشد. در بعضی مناطق از چراغ های نفتی استفاده میشود مثلا در مناطق عشایری یا روستاهای دور افتاده. پس همه را میتوان تجربه کرد...

تور بوم گردی

اقامت در بومگردی و منطقه محل استقرار اقامتگاه، خود یک جاذبه تویستی است که قسمتی از جاذبه ها را شرح دادیم. معمولا در این بوم گردی ها، راهنماهای محلی وجود دارند. این افراد یا دارای سواد بیولوژیکی بوده و یا دانش بالایی از منطقه بومی مربوطه دارند و جاهای شگفت انگیز را با هزینه ای اندک به شما نشان می دهند. این راهنماها آشنایی زیادی با منطقه های زیبا و بکر محلی دارند. راهنمایان و بلدچی های بومی، پل ارتباطی شما با مردم بومی هستند و به شما کمک می کنند از نزدیک با رسوم و فرهنگ های بومی این مناطق آشنا شوید و آنها را تجربه کنید. شیدرخ تراول، با شناسایی بهترین اقامتگاه ها و راهنمایان محلی در سراسر ایران، آماده خدمات رسانی در جهت مشاوره، انتخاب و رزرو بهتر این بوم گردی ها برای شماست. استان فارس بخاطر موقعیت آب و هوایی و چند اقلیمی خود، بهترین بوم گردی ها را در خود جای داده است.

 

تور تخصصی تخت جمشید شیدرخ

 

 هزینه ها

بدون شک شما در انتخاب بوم گردی، با هزینه کمی روبرو می شوید. به نوعی انتخاب بوم گردی برای آنان که به هزینه کم فکر می کنند می تواند یک انتخاب ویژه باشد. با اینکه خدمات زیادی در بوم گردی های ایران داده می شود، ولی با وجود تمام این امکانات واقعا ارزان قیمت هستند. باید گفت که هزینه پایین به معنی کم بودن یا بی کیفیت بودن این اقامتگاها و خدمات آن نیست. اینجا از خدمات هتل های لوکس و چند ستاره خبری نیست ولی آنجا شما بهترین تجربیات را با جان و روح تجربه می کنید. شما هزینه اندکی برای کسب آموزش زیبایی ها، محبت و خودشناسی می کنید. حتی با هزینه های جانبی مثل تورهای محلی، حمل نقل محلی و خوراک های ویژه هم که در نظر بگیریم باز هم واقعا نسبت به خدمات دریافتی و کسب تجربیات بسیار اندک است. در بوم گردی ها خبری از آپشن های اضافی و رنگارنگ و سلف سرویس های گران قیمت نیست. جالب است بدانید در سه سال گذشته، اقامت در بوم گردی ها و تور عشایر در ایران، بیشترین مخاطب را داشته است چرا که انسان مدرن امروزی دوست دارد لحظاتی را در جایی زیبا و خوش آب و هوا با خود خلوت کند و بیشتر به خود و روح خود اهمیت دهد.

 

وسایل همراه در اقامت بوم گردی

اول بستگی به روحیه شما دارد که چگونه سفر می کنید. معمولا شامل تمام وسایلی می شود که در هتل هم به آن احتیاج پیدا می کنید‌. هرچند تمام نکات بهداشتی در بومگردی ها رعایت میشود اما ما داشتن یک ملحفه تمیز را به شما پیشنهاد می دهیم. اگر حساس هستید، شامپو و مواد شوینده مناسب با پوست خود را به همراه داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر، با تیم تخصصی شیدرخ تراول تماس بگیرید و از مشاوره ما استفاده کنید.

نکته های مربوط به بوم گردی

  • بوم گردی ها دارای مجوز معتبر از سازمان میراث فرهنگی می باشند و به منظور رعایت نکات بهداشتی و خدماتی، مورد بازرسی دوره ای قرار می گیرند.
  • اقامتگاه های بوم گردی در ایران از نظر امکانات و کیفیت ارائه خدمات، سه نوع مختلف دارند و به درجه 1، 2 و 3 تقسیم می شوند. این تقسیم بندی چیزی شبیه به ستاره های هتل هاست.
  • فراموش نکنیم ما فقط چند روز در بومگردی ساکن هستیم اما میزبان در محل زندگیش می ماند پس از بومگردی ها مراقبت کنیم چرا که این احترامی است به حریم خصوصی و محل زندگی میزبان
  • احترام گذاشتن به آداب، پوشش و فرهنگ بومی منطقه اقامت
  • ‌یکی از مهمترین بخش ها حفظ و آلوده نکردن محیط زیست منطقه بوم گردی است.
  • ‌ تمام فعالیت ها و گشت و گذارها با هماهنگی مسول بوم گردی انجام شود.

با ما به عمق تاریخ و کشف ندیده ها و نشنیده ها سفر کنید و تجربیات خود را با ما کسب کنید. شیدرخ تراول با خدمت رسانی صادقانه و دوستانه در راستای اهدافی چون گسترش اشتغال برای زنان و دختران سرپرست خانواده و همچنین افرادی که عاشق خدمات سفر به گردشگران فعال در عرصه گردشگری هستند، پیش می رود. در همین راستا شیدرخ تراول، بهترین بوم گردی ها و خدمات را برای گردشگران مهیا کرده و با آمادگی رزرو و برگزاری انواع تور، با کم ترین هزینه در تمام نقاط ایران، در خدمت شما می باشد. شما میتوانید به صورت آنلاین با ما در تماس باشید و با مشاوران حرفه ای ما تماس بگیرید. با ما لبخند را تجربه کنید...

 

تور لحظه آخری شیدرخ

 

سوالات و نظرات خود را در مورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید(E.Khosravani)

عضویت در مجله شیدرخ

 

راههای ارتباط با شیدرخ